Zakup domu na rynku wtórnym

Zakup domu na rynku wtórnym

Własny dom to marzenie wielu ludzi. Coraz więcej z nas spełnia to marzenie. Nieraz budowy podejmujemy się samodzielnie ale często także kupujemy na rynku wtórnym. Zakup gotowego już domu jest korzystniejszy z tego względu, że szybciej możemy się do niego przeprowadzić. Jednak decyzja o jego zakupie musi być potwierdzona dokładnym jego sprawdzeniem. Tylko to ustrzeże nas przed wieloma przykrościami i dodatkowymi kosztami.
Przede wszystkim należy sprawdzić księgi wieczyste w sądzie rejonowym, właściwym dla położenia nieruchomości, którą mamy zamiar kupić. Tylko księgi wieczyste poinformują nas, czy dom nie jest obciążony hipoteką lub nie wiążą się z nim jakieś służebności. W przeciwnym razie może okazać się, że taki dom nie będzie nasza własnością lub też nie będziemy mogli swobodnie dysponować naszym prawem własności.
Nie mniej ważne są dokumenty domu, wszystkie pozwolenia na budowę oraz dokumenty na wszystkie media, które znajdują się w tym domu. Bardzo ważny jest także stan techniczny. Tylko fachowiec może ocenić stan budynku i wychwycić wszystkie jego usterki. Dom kupuje się na długie lata, często nawet na całe życie, dlatego też wcześniej wszystko dokładnie należy sprawdzić.

[Głosów:1    Średnia:4/5]