tanie noclegi nad morzem

Konflikty na linii lokator – właściciel

Konflikty na linii lokator – właściciel

Nie każdego niestety stać na zakup swojej własnej nieruchomości, obojętnie, czy chodzi tu o małe mieszkanie, czy też wielki dom. Nie każdy też posiada zdolność kredytową, tak by bank mógł przyznać mu kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, z którego środków mógłby pokryć wszystkie wydatki związane z zakupem nieruchomości, a jak wiadomo, ich ceny na naszym rynku nie są małe. Jedynym rozwiązaniem w takim wypadku jest wynajęcie mieszkania. Można to zrobić podpisując umowę ze spółdzielnią lub administracją, co przez wielu jest uważane za lepszą i bardziej komfortową sytuację, niż wynajmowanie od właściciela. Oczywiście, pod żadnym pozorem nie można sprawy generalizować i sądzić, że każdy właściciel okaże się człowiekiem niemiłym i uprzykrzającym życie lokatorom, jednak w niewielu przypadkach może tak być. Wtedy mieszkanie w takim lokalu może stać się dla lokatora nawet udręką. Rzecz jasna, istnieje możliwość wystąpienia sytuacji dokładnie odwrotnej – to właściciel nieruchomości nie wypada w porównaniu najgorzej, a lokator. Najczęstszymi lokatorskimi grzechami niewątpliwie są opóźnienia lub całkowite zaniechanie płacenia czynszu lub zaleganie z innymi opłatami, które uiszczać należy przecież regularnie, a także świadome, lub też nie, demolowanie lub psucie wyposażenia wynajmowanego mieszkania.

Ocena stanu technicznego budynku

Ocena stanu technicznego budynku

Decydując się na zakup domu, oprócz stanu prawnego nieruchomości, bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego. Często niedokładne sprawdzenie tego właśnie stanu nie tylko powoduje dodatkowe koszty ale często także uniemożliwia wprowadzenie się do wymarzonego domu bez remontu.
Szczególną uwagę należy zwrócić na pęknięcia murów, zawilgocenie ścian czy też stan dachu. Szczególnej uwagi wymagają te domy, które są po remontach. Często takie remonty przeprowadzane są tylko po to, aby podnieść wartość nieruchomości i zamaskować wszystkie usterki i niedoskonałości stanu technicznego. Bardzo ważny jest także system grzewczy. Nie tylko jego sprawność ale także rodzaj ogrzewania ma decydujący wpływ na koszty utrzymania domu. W tym przypadku duże znaczenie ma również ocieplenie budynku, bo tylko dzięki ociepleniu można znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
Domy, które były budowane dość niedawno, na pewno wykonywane były zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami. Jednak starsze budynki wymagają nie tylko remontu i modernizacji ale przede wszystkim bardzo dokładnego sprawdzenia przed ich zakupem. Dlatego tez w takich sytuacjach najlepiej jest poradzić się fachowca i jego poprosić o pomoc.