części do maszyn rolniczych.

Utrzymanie mieszkania coraz droższe

Utrzymanie mieszkania coraz droższe

W bieżącym roku niestety odnotowujemy bardzo znaczny wzrost utrzymania naszych mieszkań, jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Znaczny wzrost cen nastąpił w wyniku nowej regulacji przez dokonanej przez PGNiG, w wyniku czego w ciągu jednego miesiąca cena gazu wzrosła o ponad 8 procent. Jeszcze bardziej wzrosły ceny gazu w miejscowościach, które nie posiadają gazu ziemnego, a zmuszone są korzystać z gazu typu propan-butan. Kolejny wzrost kosztów utrzymania mieszkań i domów to znaczny wzrost energii elektrycznej – o koło 6 procent oraz wzrost opału – aż o 8 procent, w stosunku do roku 2011. Kolejne wzrosty cen utrzymania mieszkań zawarte są w podwyżce cen ciepłej wody, jak też większej ilości pieniędzy płaconych przez wszystkie gospodarstwa domowe za wodę oraz odprowadzenie ścieków. Praktycznie w każdym segmencie nastąpiła znaczna zwyżka cen, znacznie powyżej poziomu inflacji, która – jak się okazuje – jest wyższa od prognozowanej. Wzrost kosztów paliwa odbił się ponadto na wszystkich innych usługach, związanych z utrzymaniem mieszkań,

Rynek pierwotny czy wtórny

Rynek pierwotny czy wtórny

Decyzja o zakupie domu czy też mieszkania jest bardzo ważna i wymaga nie tylko przemyślenia takiego zakupu ale także sprawdzenia wielu niezbędnych rzeczy. Jednak nie mniej ważne jest zdecydowanie, czy dokonujemy zakupu na rynku pierwotnym czy też wtórnym, czy chcemy kupić nowe mieszkanie czy też takie z drugiej ręki. Każda metoda zakupu ma swoje dobre jak i złe strony.
Przede wszystkim musimy wybrać dogodną dla nas lokalizację. Rynek wtórny pozwala nam na dokładne wybranie takiej lokalizacji oraz konkretnego mieszkania. Rynek pierwotny pozwala na taki wybór zazwyczaj tylko na papierze. Rynek pierwotny pozwala nam co prawda na wybór zarówno budynku jak też i pietra, jednak to tylko dokumenty czy też makiety stanowią podstawę naszej decyzji. Rynek wtórny pozwala nam nie tylko zobaczyć sam budynek ale także mieszkanie i sprawdzić jego stan techniczny jak i położenie.
Nowe mieszkania oddawane są zazwyczaj w stanie surowym i trzeba, niestety, dodatkowo zainwestować w ich wykończenie. Mieszkania z drugiej ręki możemy wybierać swobodnie także pod względem ich wykończenia. Te osoby, które dysponują sporą gotówką, swobodnie mogą elegancko i nowocześnie urządzić zarówno mieszkanie z rynku pierwotnego jak i rynku wtórnego.