budowa obiektów użyteczności publicznej na śląsku

Gmachy użyteczności publicznej

Gmachy użyteczności publicznej

Polscy architekci wygrywają w wielu konkursach światowych. Ich projekty są śmiałe, oryginalne, twórcze. Sporo się w ostatnich latach mówiło na temat nowoczesnej architektury w kontekście gmachów publicznych. Nie były to głosy bynajmniej pozytywne. Niektóre budynki są rzeczywiście nieciekawe, zwłaszcza, że odbiegają od wcześniejszej zabudowy. Są pewnym dysonansem. Wiele jednak w naszym kraju pięknych nowych gmachów. Do jednych z najciekawszych zalicza się budynki uczelni wyższych, nie tylko tych prywatnych, ale również państwowych. Na przykład Uniwersytet Warszawski zafundował sobie jeden z najpiękniejszych gmachów biblioteki. Podzielony jest na dwie części, które łączy przeszklone patio. Na dole są bary, restauracje, punkty usługowe, księgarnie. Są to obiekty typowo komercyjne. Górna część jest przeznaczona na potrzeby biblioteki. Niezwykle efektownym pomysłem jest ogród na dachu biblioteki. Należy do jednych z największych w Europie. Obiekt biblioteczny jest prawdziwym cackiem architektonicznym.

Ocena stanu technicznego budynku

Ocena stanu technicznego budynku

Decydując się na zakup domu, oprócz stanu prawnego nieruchomości, bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego. Często niedokładne sprawdzenie tego właśnie stanu nie tylko powoduje dodatkowe koszty ale często także uniemożliwia wprowadzenie się do wymarzonego domu bez remontu.
Szczególną uwagę należy zwrócić na pęknięcia murów, zawilgocenie ścian czy też stan dachu. Szczególnej uwagi wymagają te domy, które są po remontach. Często takie remonty przeprowadzane są tylko po to, aby podnieść wartość nieruchomości i zamaskować wszystkie usterki i niedoskonałości stanu technicznego. Bardzo ważny jest także system grzewczy. Nie tylko jego sprawność ale także rodzaj ogrzewania ma decydujący wpływ na koszty utrzymania domu. W tym przypadku duże znaczenie ma również ocieplenie budynku, bo tylko dzięki ociepleniu można znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
Domy, które były budowane dość niedawno, na pewno wykonywane były zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami. Jednak starsze budynki wymagają nie tylko remontu i modernizacji ale przede wszystkim bardzo dokładnego sprawdzenia przed ich zakupem. Dlatego tez w takich sytuacjach najlepiej jest poradzić się fachowca i jego poprosić o pomoc.