Księga wieczysta

Księga wieczysta

Nierozerwalnie z nieruchomościami związana jest księga wieczysta. To ona zawiera wszystkie niezbędne informacje, dotyczące każdej nieruchomości. Księga wieczysta to przede wszystkim rejestr, który dokładnie odzwierciedla jej stan prawny. To także podstawowy dokument, który należy sprawdzić nie tylko przed zakupem nieruchomości ale także przed jej otrzymaniem w spadku.
Księga wieczysta informuje przede wszystkim o tym, kto jest właścicielem takiej nieruchomości, ilu jest prawnych właścicieli i czy dana nieruchomość nie jest obciążona jakimiś prawami osób trzecich.
Księga wieczysta składa się z czterech działów. W pierwszym dziale opisane są najważniejsze informacje, dotyczące nieruchomości, jej nazwa, położenie oraz powierzchnia. Drugi dział informuje o tym, kto jest właścicielem tej nieruchomości. Trzeci dział informuje o ograniczeniach, które wynikają z praw osób trzecich. Tutaj zazwyczaj są wymienione także wszystkie służebności zarówno gruntowe jak też osobiste. Dział czwarty to miejsce, które przeznaczone jest do wpisów dotyczących obciążeń nieruchomości hipotekami czy też pożyczkami. To z tego działu dowiadujemy się, czy właściciel może swobodnie dysponować nieruchomością czy też ma do niej także prawo jakiś inny wierzyciel.

[Głosów:1    Średnia:4/5]