Koszty zakupu nieruchomości

Koszty zakupu nieruchomości

Posiadanie własnego domu czy też mieszkania to marzenie każdego człowieka. Wcześniej czy później każdy ma swoje własne lokum. Nieruchomość, a praktycznie prawo własności do niej, to dążenie każdego człowieka. Sam proces nabycia jest jednak dość skomplikowany. Nie tylko samo poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości jest dość trudne i wymaga dobrej znajomości rynku ale także negocjacje czy już samo zawarcie umowy kupna.
Przede wszystkim trzeba mieć pełną świadomość kosztów, związanych z takim zakupem nieruchomości. Podstawowym kosztem jest wynegocjowana cena zakupu nieruchomości. Jednak należy liczyć się z tym, że na tym nie kończą się wydatki związane z zakupem nieruchomości. Do takich kosztów doliczyć należy opłaty za sporządzenie przez notariusza umowy kupna – sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego oraz opłaty za odpisy takich aktów. Do tego konieczny jest wydatek, związany ze złożeniem wniosku o założenie księgi wieczystej oraz podatek i opłata związana z wpisem do księgi wieczystej. Jeżeli taki zakup prowadzony był przy pomocy agencji nieruchomości, to koniecznie także trzeba doliczyć koszty prowizji.
Decydując się na zakup nieruchomości przede wszystkim należy dokładnie policzyć wszystkie koszty. Nie tylko cena nieruchomości jest ważna ale także cała obsługa, związana ze sporządzeniem aktu notarialnego i zmianami w księgach wieczystych.

[Głosów:1    Średnia:3/5]