Budowa domu czy kupno mieszkania

Budowa domu czy kupno mieszkania

Jeszcze kilka lat temu domy były dużo droższe niż mieszkania w blokach. Zazwyczaj tylko najbogatsze osoby było stać na ich posiadanie. Teraz ceny praktycznie są bardzo podobne. Ceny mieszkań bardzo wzrosły a ceny domów poza miastem są praktycznie takie same jak ceny mieszkań w centrum miasta. Nieraz nawet duże, kilkupokojowe mieszkania w dużych aglomeracjach miejskich w samym centrum są znacznie droższe niż domy.
Dlatego też decyzja, czy kupić mieszkanie w centrum miasta czy też pobudować dom na jego obrzeżach wymaga zastanowienia. Dom ma niewątpliwie swoje zalety. Nie musimy mieć kontaktów z sąsiadami, mamy własny ogród i świeże powietrze. Ale zazwyczaj mamy dość daleko do pracy. Takie dojazdy są szczególnie trudne w dużych miastach, gdzie ciągle są zakorkowane ulice.
Ważnym aspektem jest też utrzymanie domu. Koszty takie są znacznie wyższe niż koszty utrzymania mieszkania. Poza tym dom wymaga od czasu do czasu jakiegoś remontu lub tez wymiany instalacji. Te sprawy, które w mieszkaniu w bloku praktycznie nas nie dotyczą, bo załatwia je spółdzielnia, w domu jednorodzinnym spoczywają na nas. Dlatego też należy wziąć wszystkie za i przeciw i dopiero podjąć właściwą decyzję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]